Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 25 listopada 2013

IDEA i CELE

HISTORII PODGÓRZA CIĄG DALSZY
NASZA DZIELNICA NASZEGO TORUNIA



IDEA

Tworzymy nowy blog. Wspólnie. Tworzymy nową społeczność. Społeczność skupioną wokół historii naszej dzielnicy, historii dawnej, nowszej i – trochę też – tej najnowszej. Historii miejsca i ludzi. Nie będzie to jednak podręcznik dziejów miasta Podgórz i dzielnicy Torunia o tej samej nazwie. Blog to wielki, wspólny „album podgórzan”, bo to z albumów rodzinnych pochodzi większość naszych materiałów.

KILKA INFORMACJI FORMALNYCH
Blog powstał w ramach pracy Domu Muz, jako element naszego działania wspólnego na rzecz lewobrzeżnego Torunia, które nazwałyśmy „Historii Podgórza ciąg dalszy”. My, tzn. autorki projektu: Maria Magdalena Gessek, Katarzyna Kluczwajd, Joanna Biela. Projekt jest jednym z kilku wybranych w konkursie pt. INICJATYWY LOKALNE, na które Dom Muz uzyskał specjalne środki finansowe z Narodowego Centrum Kultury.
Dlaczego „Historii ciąg dalszy”? Bo powstała już pierwsza książka o naszej dzielnicy. To Karoli Ciesielskiej i Tadeusza Zakrzewskiego „450 lat toruńskiego Podgórza 1555-2005”, z 2005 roku. Chcemy kontynuować to dzieło.

NASZE CELE
Chcemy zebrać i utrwalić, nieznane dotąd, stare zdjęcia, dokumenty, druki itp. Ocalić je – elektronicznie – od zapomnienia, i na ich podstawie budować „ciąg dalszy” historii, która jest nam bliska.
Chcemy inspirować mieszkańców dzielnicy do wspólnego działania, do utożsamienia się z Podgórzem, do obywatelskiej aktywności.
Chcemy młodemu pokoleniu pokazać ich dzielnicę w dawnej wersji.
Chcemy spowodować objęcie ochroną konserwatorską cennych architektonicznie budynków.
Chcemy zainteresować torunian Podgórzem.
Chcemy tworzyć przyczynki do większego dzieła – do dziejów Torunia.

JAK TO BYŁO...

Podgórzanie i ich potomkowie dzwonili, przychodzili, zapraszali do domów (i wciąż zapraszają...), żeby podzielić się wiedzą o dawnym Podgórzu, wspomnieniami, opowieściami. No i tym, na czym nam najbardziej zależało, a co nazywa się fachowo ikonografią miasta, tj. zdjęciami. Zdarzały się ciekawe dokumenty, pamiątki.
Teraz chcemy się tym materiałem podzielić z gronem miłośników Podgórza, gdziekolwiek się znajdują, z mieszkańcami lewobrzeża i prawobrzeża. Bo czy każdy torunianin wie, że Podgórz do 1938 roku był samodzielnym miastem? Miastem prosperującym, że nie pragnął tego przyłączenia.
Uprzedzamy, że nie poruszymy zapewne wszystkich wątków, nie wyczerpiemy tematu, który jest jak rzeka... To Państwo kształtujecie treść tego bloga – za pomocą przekazanego nam materiału.

...I JAK BĘDZIE

Czy „ciąg dalszy nastąpi” zależy od reakcji podgórzan i ich prawobrzeżnych oraz pozatoruńskich potomków. Czy także inni zechcą podzielić się domowymi skarbami? Już w środę 27 listopada będzie okazja przekonać się, czy taka forma udziału w historii wzbudza zainteresowanie. O godz. 18.00 spotykamy się w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52, żeby obejrzeć efekt naszej INICJATYWY LOKALNEJ. Opowiemy, jak fajne było odkrywanie nieznanych obrazów z przeszłości Podgórza, jak żmudne bywało rozpoznawanie miejsc i budynków dziś wyglądających zupełnie inaczej lub nieistniejących, jak inspirujące było budowanie narracji wokół grup fotografii. I o tym, że większość fotografii jest sprzed 1939 roku (!), choć spodziewaliśmy się głównie zdjęć powojennych. Dlaczego? O tym w środę.

MŁODZI – ALERT!
Pomóżcie poznać nasz blog najstarszym podgórzanom i sympatykom lewobrzeża, nie korzystającym z Internetu! W dużej mierze to dzięki nim blog mógł powstać.

SPIS TREŚCI
Fotografie będą udostępniane systematycznie, w postach tematycznych, z możliwością wyszukiwania określonych tematów. Prosimy o cierpliwość! Materiał wymaga opracowania i chwili refleksji...
Posty będą zawierać zarówno informacje o dziejach Podgórza i Podgórzan, jak i odautorskie uwagi i refleksje. Liczymy na uwagi, uzupełnienia, dyskusję. Czekamy też na kolejne zgłoszenia posiadaczy zasobnych archiwów domowych.
·         Auta

·         Ciągłość…

·         Cmentarze

·         Dokumenty

·         Domy

·         Impresje

·         Infrastruktura

·         Kolej i kolejarze

·         Komunikacja

·         Kościoły

·         Kultura

·         Lokale

·         Ludzie

·         Mosty

·         Organizacje społeczne

·         Panorama

·         Parki

·         Podwórka

·         Praca

·         Przedsiębiorstwa

·         Przedszkola

·         Różne

·         Rzemiosło

·         Sklepy, składy

·         Sport

·         Szkoły

·         Ulice

·         Wisła

·         Wojna

·         Wojsko

·         Wydarzenia

·         Zabawy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz